Létrejön a takarékszövetkezeti integrációs alap 2014-től

A parlament hétfői döntésével létrehozta a Szövetkezeti Hitelintézetek Integrációs Alapját, amely a takarékszövetkezetek integrációs szervezetének biztosít vagyont.

 

Az Országgyűlés kormánypárti szavazatokkal fogadta el a Németh Lászlóné fejlesztési miniszter által jegyzett javaslatot. A Szövetkezeti Hitelintézetek Integrációs Alapja egy elkülönített állami pénzalap, amelynek célja, hogy vagyont biztosítson a takarékszövetkezeti szektor új integrációs szervezetének. Így ez az intézmény lesz az alap kedvezményezettje, és ezen keresztül - hangsúlyozta indoklásában a miniszter - az egész takarékszövetkezeti ágazat a pénzalap kedvezményezettjévé válhat.

Az integrációs szervezet a rendelkezésére bocsátott vagyont alaptevékenységének ellátására, működési költségeinek finanszírozására, oktatási és képzési célokra, valamint a szövetkezeti integrációs modell gyakorlati megvalósítására és fejlesztésére használhatja fel.

A társaságiadó-, helyiadó- és illetékmentes alap bevételeit kaphatja a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) Zrt.-től, önkéntes befizetésekből, adományokból, és részesülhet központi költségvetési támogatásban is. Az alapot az MFB kezeli, amely legalább évente egyszer, május végéig - a kormány útján - tájékoztatja az Országgyűlést az alap előző évi működéséről. A törvény a kihirdetését követő ötödik napon lép hatályba.

Az Országgyűlés június végén fogadta el a takarékszövetkezetek integrációjáról szóló törvényt, hogy megvalósítson egy kötelező tagságon alapuló szövetkezeti integrációt. Miután azonban Áder János köztársasági elnök kifogásokat fogalmazott meg, a Háznak módosítania kellett a jogszabályt, amelyet így július elején hagytak jóvá újra a képviselők. A hétfőn elfogadott törvényben nevesített integrációs szervezet a takarékszövetkezeti integráció egyik központi szerve, amely a prudenciális szabályozással, az intézményvédelemmel és a szavatolótőke-szolgáltatással foglalkozik.