Rehabilitációs ellátás 2015
Rehabilitációs ellátás melletti munkavégzés szabályai 2015-ben:
A nyugdíjakkal kapcsolatos változások valamilyen formában szinte minden embert érintenek, közvetlenül, vagy akár közvetve.
Rehabilitációs Szakigazgatási Szerv
vezető: Kovács Ibolya
Elérhetőségek | |
Igazgatóság és ügyintézés: | Budapest III. ker., Váradi u. 15. |
Levelezési cím 1.: | 1146 Budapest, Thököly út 82. 1590 Budapest Pf. 155 |
Levelezési cím 2. | 1081 Budapest Fiumei út 19/a. |
Orvosi vizsgálatok: | 1146 Budapest Thököly út 82. |
Postafiók: | 1590 Budapest Pf. 155 |
Telefon: Bp. III. ker., Váradi u. 15. működési helyen |
(1) 896-0404 és (1) 896-0444 |
Telefon: 1146 Bp., Thököly út 82. működési helyen |
(1) 462-6500 |
Fax: | (1) 462-6575 |
E-mail: | budapest@rszsz.nrszh.hu |
A gazdasági törvények, és a társadalmi változások nem csak hazánkban, hanem a világ számos országában kényszerítették arra a kormányokat, hogy nyugdíjreformot hajtsanak végre. Ez elsősorban szigorítást jelent, azaz nem lehet a jövőben annyi indokkal nyugdíjba vonulni. Természetesen az ellátások megmaradnak, de komoly változásokon esnek át. Ez történt a rokkant nyugdíjjal is, amely, mint nyugdíj 2012. január 01-jétől megszüntetésre került, helyette két új ellátási forma került bevezetésre. Az egyik a rehabilitációs ellátás, a másik a rokkantsági ellátás. Mit is tudhatunk a rehabilitációs ellátásról, azaz kinek, mikor, hogyan, és meddig jár a rehabilitációs ellátás.
Hogy, kinek jár a rehabilitációs ellátás az egy nagyon lényeges kérdés. Ehhez tudni kell, hogy a rokkantsági nyugdíj megszűnése után a megváltozott munkaképességű személyeknek, akik addig nyugdíj jellegű ellátásban részesültek, meg kellett jelenniük a Rehabilitációs Bizottság előtt, hogy egészségi állapotukat egy komplex minősítés keretei között megállapítsák, majd annak eredménye alapján rehabilitációs ellátásra, vagy rokkantsági ellátásra javasolják a jogosultakat. A rehabilitációs ellátásra azok a megváltozott képességű személyek jogosultak, akiknek az egészségi állapota 60 %-os, vagy annál kisebb, és a minősítés alapján foglalkoztathatósága rehabilitáció segítségével visszaállítható.
Arra a kérdésre, hogy mikor jár a rehabilitációs ellátás, a következő a válasz. Egyrészt akkor, ha a komplex minősítés alapján jogosult az igénylő a rehabilitációs ellátásra, és az igénylést elbíráló szerv pozitív döntést hoz. Másrészt, ha a pozitív elbírálás megtörtént, akkor a jogosultra vonatkozó kötelezettségeket az illető vállalja, és azokat meg is tartja. Harmadrészt, ha rendelkezik az igényléstől visszaszámított 5 évben legalább 1095 nap biztosított időszakkal, nem kap rendszeres pénzbeli ellátást, és nem folytat keresőtevékenységet.
Hogyan jár a rehabilitációs ellátás? Hasonlóan a rokkantsági ellátáshoz, egy formanyomtatványt kell kitölteni, és benyújtani a lakcím szerint illetékes kormányhivatal rehabilitációs szakigazgatási szervéhez, ahol az elbírálásra kerül. A rehabilitációs ellátás összege minimum az aktuális minimálbér 30 %-a, és maximum annak 50 %-a.
Meddig érvényes a rehabilitációs ellátás? Ez is fontos kérdés. Alaphelyzetben az ellátás folyósítása 3 évig tart. Ezen kívül megszüntethető a folyósítás a jogosult kérése alapján, olyan jövedelemszerző tevékenység folytatása esetén, amikor a jogosult egymást követő 3 hónapon keresztül a minimálbér 150 %-át meghaladó jövedelemre tesz szert. Továbbá, ha egészségi állapotában olyan fokú romlás következik be, amely a rehabilitációt lehetetlenné teszi, illetve az ellenkezője, ha az egészségi állapotában olyan fokú javulás áll be, amely nem teszi szükségessé a további folyósítást, azaz nem számít többé a jogosult megváltozott munkaképességűnek. Szintén az ellátás megszüntetéséhez vezet, ha a jogosult nem tesz eleget az értesítési kötelezettségének, vagy ha nem jelenik meg a kötelező felülvizsgálatokon, és nem hajlandó együttműködni.
TÁJÉKOZTATÓK
1.1. Tájékoztató rehabilitációs-, rokkantsági ellátások összegéről 2013-ban
1.2. Tájékoztató Rehabilitációs kártyát igénylők részére (Tájék1 + Tájék2)
1.3 .Tájékoztató munkáltatók részére
1.4. Tájékoztató felsőoktatásban részt vevő hallgatók fogyatékosságának vizsgálatáról
2. INFORMÁCIÓK
2.1. A Rehabilitációs Szakigazgatási Szerv feladat- és hatásköre
2.2. A Fővárosi Rehabilitációs Szakigazgatási Szerv elérhetősége
2.3. Tájékoztató a Rehabilitációs Szakigazgatási Szerv költözéséről
2.4. Tájékoztató a Rehabilitációs Szakigazgatási Szerv gödöllői működési helyének változásáról
3. ESEMÉNYEK
4. NYOMTATVÁNYOK
4.1. ADATLAP a megváltozott munkaképességű személyek ellátása iránti kérelem elbírálásához
4.2. TÁJÉKOZTATÓ az Adatlap kitöltéséhez
4.3. NYILATKOZAT a szakértői bizottság által végzett komplex minősítéshez
4.4. 1. sz. PÓTLAP biztosítási időre vonatkozó adatok megadásához
4.5. 2. sz. PÓTLAP biztosítási időre vonatkozó adatok megadásához az EU/EGT tagállam/szociális biztonsági egyezménnyel érintett országokból
4.6. ORVOSI BEUTALÓ az orvosszakértői szerv szakértői bizottságához, illetve FOB-hoz a munkaképesség-változás vagy a keresőképesség felülvéleményezése céljából
4.7. ORVOSI BEUTALÓ a rehabilitációs szakértői szerv szakértői bizottságához a súlyos fogyatékosság véleményezése céljából
4.8. KÉRELEM a komplex minősítés eredményéről szóló hatósági bizonyítvány kiadásához
4.9. ADATLAP Rehabilitációs kártya igényléséhez
4.10. FOGLALKOZTATÓI ADATLAP cégek számára
4.11. FOGLALKOZTATÓI ADATLAP magánszemély számára
4.12. MUNKAERŐIGÉNY bejelentő lap
4.13. KÉRELEM a közlekedőképesség minősítésének elvégzésére
5. NYILATKOZATOK
A rehabilitációs ellátásban részesülő személyek nyilatkozatai:
5.1. NYILATKOZAT egészségi állapot változásáról
5.2. NYILATKOZAT lakcím változásáról
5.3. NYILATKOZAT keresőtevékenységről
5.4. NYILATKOZAT keresőtevékenység megszűnéséről
5.5. NYILATKOZAT keresőképtelenségről, rendszeres pénzellátásról
5.6. NYILATKOZAT rehabilitációs szolgáltatást, munkaközvetítést kérőként történő nyilvántartásba vételhez
A Rehabilitációs Szakigazgatási Szerv általános leírását itt érheti el.