A gyermekgondozási segély 2015 (GYES)
Ki jogosult gyermekgondozási segélyre?
- A szülő, a nevelőszülő, a gyám saját háztartásában nevelt gyermek 3. életévének betöltéséig
- A tartósan beteg, illetve súlyos fogyatékos gyermeket nevelő részére meddig állapítják meg a gyermekgondozási segélyt?
- Ha a gyermek tartósan beteg, illetve súlyosan fogyatékos, a gyermek 10. életévének betöltéséig.
A gyermekgondozási segély folyósítása mellett van-e lehetőség munkavégzésre?
A szülô a gyermek másfél éves koráig kereső tevékenységet nem folytathat. Ezután a GYES teljes összegének folyósítása mellett napi 4 órát meg nem haladó időtartamban dolgozhat, vagy időbeli korlátozás nélkül, ha a munkavégzés otthon történik.
Hogyan igényelhető a gyermekgondozási segély?
A gyermekgondozási segélyre vonatkozó igényt az "Igénybejelentés gyermekgondozási támogatásra" címu formanyomtatványon kell benyújtani. Tartósan beteg, illetve súlyosan fogyatékos gyermek esetén, ha családi pótlékot még nem igényeltek, akkor csatolni kell a magasabb összegű családi pótlékra jogosító orvosi igazolást.
Mi történik akkor, ha a gyermekgondozási segélyben részesülő egyidejűleg táppénzre is jogosult?
A szülô tartós, legalább 30 nap idôtartamú betegsége alatt a gyermekgondozási segély folyósítása kérelmére szüneteltethetô, hiszen a GYES-t igénybevevô személy jogosult lehet (pl. munkaviszonyban áll) táppénzre is, amelynek összege esetleg magasabb, így azt választhatja.
Van-e lehetôség a gyermekgondozási segély méltányossági alapon történô engedélyezésére?
Igen, a szociális és családügyi miniszter - méltányossági jogkörben eljárva - gyermekgondozási segélyre való jogosultságot állapíthat meg a közeli hozzátartozónak:
- - ha a gyermek szülei a gyermek nevelésében három hónapot meghaladóan akadályoztatva vannak;
- - ha az egyedülálló szülô keresô tevékenységének hiányában a család megélhetése nem biztosítható, továbbá, megállapíthatja, illetôleg meghosszabbíthatja a jogosultságot:
- a gyermek általános iskolai tanulmányainak megkezdéséig, legfeljebb azonban a gyermek 8. életévének betöltéséig, ha betegsége miatt napközbeni ellátását biztosító intézményben nem gondozható;
- - a tartósan beteg, illetve súlyosan fogyatékos gyermek 14. életévének betöltéséig.
Milyen igazolást kell csatolni a méltányossági kérelemhez?
- - a szülôk nyilatkozatát a gyermeknevelésben való akadályoztatásukról
- - a szülô egyedülállóságáról és jövedelmi helyzetérôl szóló nyilatkozatot;
- - a fekvôbeteg-gyógyintézet gyermekgyógyász, vagy gyermekpszichiáter szakorvosának igazolását arról, hogy a gyermek napközbeni ellátását biztosító intézményben nem gondozható, nevelhetô;
- - igazolást arról, hogy a gyermek tartósan beteg, vagy súlyosan fogyatékos.
Hol kell benyújtani a méltányossági kérelmet?
Az igényt az "Igénybejelentés gyermekgondozási támogatásra" címu formanyomtatványon az igénylô lakóhelye, tartózkodási helye szerinti megyei, fôvárosi egészségbiztosítási pénztárhoz (a továbbiakban: MEP) illetve kirendeltséghez kell benyújtani.
A gyermekgondozási segélyben részesülô szülô kérhet-e ápolási díjat?
Nem, ugyanis 1999. január 1-jétôl ez a lehetôség megszunt.